SQUASH.COM.PL squash
SQUASH.COM.PL SQUASH.COM.PL
SQUASH.COM.PL squashporadnikSQUASH.COM.PL squashszkołaSQUASH.COM.PL squashforumSQUASH.COM.PL squashgdzie graćSQUASH.COM.PL squashligiSQUASH.COM.PL squashfotoSQUASH.COM.PL squashKlubowiczeSQUASH.COM.PL squash SQUASH.COM.PL
SQUASH.COM.PL squash
SQUASH.COM.PL squash
 Wiadomości
SQUASH.COM.PL squash
SQUASH.COM.PL squash
"Let please!" czyli zasady squasha oczami gracza i jego trenera.

squash let nolet stroke squash


Nie ma znaczenia na jakim poziomie grasz, czy jest to tylko niedzielna rozrywka dla zabicia czasu, czy jesteś zaangażowanym amatorem, czy też graczem zawodowym, ważne jest byś znał podstawy i zasady gry. Ważne też byś postępował zgodnie z nimi, by Twoja gra była przyjemnością i przygodą, a nie walką o przetrwanie.

Tak więc, założenia do "Let / No Let / Stroke" zaczynają sią od następujących praw odbierającego piłkę:

1. Bezpośredni dostęp do piłki;
2. Dostateczne i czyste pole widzenia piłki;
3. Swoboda wystarczająca na wykonanie uderzenia;
4. Możliwość bezpośredniego uderzenia piłki na ścianę frontową.

Jeśli jednak, pomimo przysługujących graczowi praw, nie odbił prawidłowo piłki
mamy "No Let".

Następnie postarajmy się przeanalizować każdą możliwą sytuację na korcie i postawmy sobie pytania:

 1. Czy gracz odbierający piłkę miał szansę dosięgnąć piłkę i wykonać poprawne uderzenie? Czy zrobił wszystko co w jego mocy by to wykonać?

  (wyjaśnijmy sobie co to oznacza w praktyce: Jeśli zawodnik odbierający nie ma rakiety przygotowanej do uderzenia, jeśli nie było możliwości by dosięgnął piłki, jeśli nie wykonał żadnego wysiłku zmierzającego do uderzenia... Nie ma "Leta", wiec jeśli właśnie czekacie na piłkę od przeciwnika, stoicie przygotowani do uderzenia na "T")

  Jeśli odpowiedź brzmi: NIE, zasada jest prosta - "No Let".

 2. Czy zawodnik podający zrobił wszystko by uniknąć przeszkadzania? Czy zapewnił zawodnikowi odbierającemu:
  a. Bezpośredni dostęp do piłki pozwalający na swobodne wykonanie uderzenia;
  b. Dostateczne i czyste pole widzenia;
  c. Swobodę wystarczającą na wykonanie uderzenia;
  d. Możliwość bezpośredniego uderzenia piłki na ścianę frontową.

  Jeśli odpowiedź brzmi: NIE, zasada jest prosta - "Stroke", czyli punkt dla odbierającego, nie dla podającego.

 3. Czy zawodnik odbierający był w pozycji pozwalającej mu na wykonanie zwycięskiego uderzenia?

  Jeśli odpowiedź brzmi: TAK, zasada jest prosta -"Stroke".
  Jeśli odpowiedź jest NIE - just "Let".

I to byłoby na tyle. Oczywiście jest to wszystko bardzo proste jeśli tylko zapamiętacie podstawowe cztery zasady i nie będziecie się zabijać nawzajem.

Specjalnie nie używałem tutaj "oficjalnych" zasad gry w języku angielskim, by wszystko było bardziej zrozumiałe dla normalnych czytelników.

Mam kilka rad dla graczy, by uniknąć dalszych nieporozumień na korcie podczas dyskusji (kłótni i walk) o leta i stroke`a...

Tak więc, zanim zaczniecie obwiniać przeciwnika spójrzcie analitycznie na Waszą grę. Jeśli zdarzy się wam złe uderzenie (złe, czyli "loose" z angielska, to takie uderzenie piłki, kiedy ta kauczukowa zmora nie leci przyklejona do ściany bocznej, tylko leci sobie swobodnie poprzez środkowy pas kortu), musicie oczyścić pole przeciwnikowi. Ruszajcie się i usuwajcie mu z drogi tak by mógł swobodnie odbić piłkę.
 • Czekając na uderzenie na "T" zawsze bądźcie gotowi (oznacza to przygotowanie rakiety do uderzenia oraz nóg do szybkiego startu);
 • Uderzajcie piłkę tak, by lądowała w narożnikach i blisko ścian bocznych, zawsze z daleka od Waszych ciał, bo narażacie się wtedy na stroke`a lub w najlepszym wypadku na let`a;
 • Obserwujcie piłkę, którą odbiliście by się upewnić, ze przeciwnik ma zapewnioną swobodę do odbicia piłki także na ścianę frontową;
 • Przy ścianie frontowej, blisko ścian bocznych unikajcie straight drive`ów, gdyż w większości przypadków narażacie się na stroke`a.

Przepraszam za połamany język polski, znacznie lepiej to się mówi i pisze w Szekspirze.

Pozdrawiam, Slavi


poprzednia wiadomość

SQUASH.COM.PL squash
SQUASH.COM.PL squash


 Komentarze
SQUASH.COM.PL squash
SQUASH.COM.PL squash
2005-06-28
Krótko i rzeczowo. Oby jak najwięcej osób przeczytało ten tekst.
xsn

2005-09-12
STROKE OZNACZA ZDOBYCIE PUNKTU CZY TEŻ EW.STRATĘ (JESLI SERWOWAŁ TEN CO POPEŁNIŁ BŁAD).?CO TO ZNCZY DOSTATECZNE I CZYSTE POLE WIDZENIA?-JESLI PRZECIWNIK ZAGRAŁ SKRÓTA JA GO ODEBRAŁEM PRZY ŚCIANIE I TEŻ LEKKO ODBIŁEM PRZED SOBA TO DOBRZE CZY NIE?PRZECIEŻ ZAWSZE MOZE POWIEDZIEĆ ŻE NIE WIDZIAŁ BO NP.STAŁ W DRUGIM ROGU KLATKI KOŁO SZYBY I NIE MIAŁ SZNAS DOBIEC, WIEC KRZYCZY LET PLEASE!
TOMEK

2005-09-16
Stroke to nie mniej nie wiecej tylko punkt dla "poszkodowanego" (w wersji dla graczy ggrajacych systemem PSA), ewentualnie strata serwisu przy zalozeniu ze gramy systemem europejskim.
Odpowiadam na pytanie drugie - po odbiciu "lekko przed soba" juz blokujesz przeciwnikowi odbior. Tak wiec - sorry stary - stroke gdy twoj przeciwnik jest blisko i ma rakiete gotowa i moze uderzac.
Poza tym, jak stoi na drugim koncu boiska, to nie moze krzycec "LET", bo kazdy rozsadny sedzia mu powie, ze nie mial najmniejszej szansy na dotarcie do pileczki. Ja naprawde wszystko dokladnie opisalem, przeczytaj ten tekst jeszcze raz, np: "musicie oczyścić pole przeciwnikowi. Ruszajcie się i usuwajcie mu z drogi tak by mógł swobodnie odbić piłkę."
Slavi

2005-10-04
Mam pytania.
1. Jaka jest sytuacja kiedy podający odbija piłke w swoim wlasnym kierunku "lobujac" ją nad sobą, i pozostaje w tym miejscu. Odbierajacy czesto stoi w sytuacji uderzenia pilki prosto przed siebie w kierunku sciany przedniej (gdzie stoi przeciwnik)
2. Analogiczna sytuacja jest kiedy podający odbije pilke w ten sposob ze pilka obije sie od przedniej sciany nastepnie bocznej sciany i spada za jego plecami.
3. Co z sytuacja kiedy podający odbiera piłke np blisko prawego przedniego rogu posyłając ja bardzo lekko w ten sam róg, uderzenie to jest praktycznie niewidoczne (zaslania wlasnym cialem) a odebranie go niemozliwe (bo rownierz zaslania wlasnym cialem).

Wlasciwie to po przeczytaniu komentarzy a dokladnie "musicie oczyścić pole przeciwnikowi. Ruszajcie się i usuwajcie mu z drogi tak by mógł swobodnie odbić piłkę." wydaje mi sie ze znam odpowiedzi na powyzsze pytania, ale asekuracyjnie spytam :)
Adam

2005-11-04
Grałem kiedyś zawodowo w Badmintona niestety musiałem zrezygnować gdyż lekarze wykryli u mie naczyniaka mózgu. Mam pytanie prosił bym o szczery komentarz osób rzyczliwych czy mogę wytrzymać w tej klatce, i czy chwyt rakiety jest podobny do trzymania rakiety badmintonowej. Z filmów jakie zobaczyłem w portalu wnioskuje że nie potrzeba dużo siły wkładać w odbicie a tym samym mała powierzchnia powoduje że człowiek może sie więcej wyrzyć niż zmęczyć.
I kolejne pytanie czy jeste w stanie przestawić sie z badmintona na squasha ile jest potrzebnego czasu do opanowania tej świetnej gry żebymmógł grać na poziomie zadawaljącym czyli o 1-10 na tak zwaną 4 czy nawet 5.
Neo

2005-11-29
Neo,
badminton i squash maja wiele wspolnych cech. Wielu zawodnikow uprawiajacych zawodowo badmintona gra rekraacyjnie w squasha i odwrotnie. Uchwyt rakiety jest tak sam, z ta roznica ze w squashu powinno sie usztywnic nadgarstek, a w badmintonie jak wiadomo, smeczujesz przy "luznym" nadgarstku. masz racje, nie sila liczy sie w squashu, a na pewno nie sila uderzania pileczki. Z tym zmeczeniem to bym uwazal, 60 minut biegania po klatce moze nadwyrezyc twoja kondycje i serce.
Na twoim miejscu zabralbym sie za squasha powoli, 30 minut z trenerem na poczatek, jakies dwa razy w tygodniu. a potem... zobaczysz sam. Dla Ciebie jako gracz badmintona moze to byc nieco latwiejsze jako ze "footwork" masz opanowany ...
Slavi

2007-06-10
Do przeczytania tego tekstu wydawało mi się, że zaczynam łapać o co w tym chodzi:P

Ale oczywiście fajnie że takie info się ukazuje na stronce. W końcu tylko tak się można doskonalić
Kuba

2007-06-14
o!
Kuba i Adaś...
Dobrze!!!!
ina

2007-10-18
Chciałem poczytać o zasadach gry. Nigdy nie miałem styczności ze squashem. Niestety artykuł to kompletna porażka. Taki laik jak ja nie jest w stanie zrozumieć i pojąć zasad squasha. Autor cytuję: "Specjalnie nie używałem tutaj "oficjalnych" zasad gry w języku angielskim" a kilka zdań później czytamy: "Przy ścianie frontowej, blisko ścian bocznych unikajcie straight drive`ów, gdyż w większości przypadków narażacie się na stroke`a".
Ale to tylko jedna ze słabości tego artykułu.
zawiedziony

2007-11-03
Wszedłeś na forum Squash com pl i mamy prawo uważać, że będziesz wiedział jakie są podstawowe uderzenia w squashu
Laik

2007-12-06
Do "Zawiedzionego":
co masz na myśli pisząc "Ale to tylko jedna ze słabości tego artykułu."??? Ten artkuł ma więcej niż jedną słabość, czy to co napisałeś jest jedyną słąbością tego artykułu??? Co do terminologii w squashu, to wiesz, łatwo nie jest. Bo albo powiesz, źe grasz "line'a" czyli połamiesz angielski z polskim, albo powiesz, że grasz drive'a albo po amerykańsku, rail'a. Mówienie o straight-drive "prosta linia" brzmi śmiesznie i jakby z Montypajtonowska, nieprawdaż? Tak więc, STOP PIENIACZOM
Ciekawy

2008-03-07
do znawcow tematu,
gdzie moge poczytac o zasadach gry, niestety jak sie okazuje nie jest to takie proste. z gory dziekuje
curek

2008-03-07
Zajrzyj do poradnika - link na górze strony, a tam pierwsze dwa artykuły.
Marian

Dodaj nowy komentarz:
Wpisz kod:

Podpis:
SQUASH.COM.PL squash
SQUASH.COM.PL squash
SQUASH.COM.PL squash zasady gry kluby
nick:
hasło: SQUASH.COM.PL squash
SQUASH.COM.PL squashSQUASH.COM.PL squash kluby zasady forum   wstąp do Klubu
SQUASH.COM.PL squashSQUASH.COM.PL squash kluby zasady forum   przypomnij hasło
SQUASH.COM.PL squash zasady pilki rakiety sklep kluby korty kort
SQUASH.COM.PL squash
 Kluby squash'a w Polsce
SQUASH.COM.PL squash SQUASH.COM.PL squash
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Lubuskie Wielkopolskie Kujawsko-Pomorskie Mazowieckie Dolnośląskie Opolskie Śląskie Małopolskie Podkarpackie Lubelskie Świętokrzyskie Łódzkie
4
3
8
5
6
2
1
4
2
3
squash
SQUASH.COM.PL squash
 Koszulki klubowe
SQUASH.COM.PL squash
Koszulka klubowa SQUASH.COM.PL
SQUASH.COM.PL squash
SQUASH.COM.PL squash
SQUASH.COM.PL squash
SQUASH.COM.PL squash SQUASH.COM.PL - RSS SQUASH.COM.PL squash kontakt SQUASH.COM.PL squash reklama © 2001-2021 squash.com.pl hosted by  melog.com
Serwisy partnerskie:SQUASH.COM.PL squashnieruchomościSQUASH.COM.PL squashrowerySQUASH.COM.PL squashsnowboardSQUASH.COM.PL squash