SQUASH.COM.PL squash
SQUASH.COM.PL SQUASH.COM.PL
SQUASH.COM.PL squashporadnikSQUASH.COM.PL squashszkołaSQUASH.COM.PL squashforumSQUASH.COM.PL squashgdzie graćSQUASH.COM.PL squashligiSQUASH.COM.PL squashfotoSQUASH.COM.PL squashKlubowiczeSQUASH.COM.PL squash SQUASH.COM.PL
SQUASH.COM.PL squash
SQUASH.COM.PL squash
 Poradnik
SQUASH.COM.PL squash
SQUASH.COM.PL squash
Jaką rakietę kupić do squasha?Jaką rakietę kupić do squasha?

Chcesz kupić rakietę! Nie ważne czy będzie to twoja pierwsza rakieta, czy poprzednią połamałeś, czy z dotychczasowej nie jesteś zadowolony, postaramy się pomóc Ci w dokonaniu właściwego wyboru.

Taaaaaki wybór...

Mamy szczęście. Chociaż squash nie jest jeszcze w Polsce tak popularną dyscypliną sportu jak piłka nożna, to w sklepach sportowych (zwłaszcza tych w większych miastach) od kilku lat pojawiają się rakiety do squasha. Ich wybór jest coraz większy i na pewno można znaleźć coś dla siebie. Rakietę mozna kupić też w większości klubów sportowych, w których gra się w squasha. Wybór ograniczony jest zazwyczaj do jednego, dwóch producentów, ale za to możemy przetestować rakiety na korcie przed dokonaniem zakupu.

Jak wybrać najlepszą?

Przed kupnem rakiety postaraj się wypróbować jak największą liczbę różnych modeli. Pożycz i przetestuj rakiety od znajomych, z którymi grasz. Jeśli w twoim klubie są do kupienia rakiety, to na pewno można je sprawdzić na korcie. Możesz wybrać się do innych klubów w twoim mieście i tam zagrać sprzętem innej firmy. Przejdź się do sklepu sportowego i porównaj ceny rakiet z cenami w klubie sportowym.

Testując różne modele rakiet zwróć uwagę:

  • czy w czasie gry kontrolujesz piłkę, czy masz wrażenie, że piłka odbija się w innym kierunku niż miałeś zamiar ją uderzyć

  • czy czujesz, że rakieta drga w momencie odbicia

  • czy łatwo jest manewrować rakietą, czy nie wydaje ci się za ciężka, a gra nią jest męcząca

  • czy rakieta w wystarczającym stopniu przenosi siłę odbicia na piłkę


Wybierz rakietę, którą gra ci się najlepiej, a jeśli nie czujesz różnicy między poszczególnymi modelami - wybierz tańszy.

To czym właściwie te rakiety się różnią?

ceną :-)

Rozpiętość cenowa rakiet jest dosyć duża. Ceny detaliczne najtańszych modeli to ok. 70 PLN, a najdroższe kosztują ponad 500 PLN. Czy warto wydać na rakietę tyle pieniędzy? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam, ale pamiętaj nie zawsze wysoka cena oznacza wysoką jakość. Poza tym najdroższe modele są przeznaczone dla profesjonalistów i przeciętnemu graczowi-amatorowi gra się nimi zazwyczaj o wiele gorzej niż modelami nawet o połowę tańszymi.

ciężarem i jego rozłożeniem

Przeciętna rakieta waży od 110 do 180 gramów. Środek ciężkości może być przesunięty w kierunku główki rakiety, lub uchwytu, zazwyczaj wypada gdzieś w dolnej części główki lub zaraz pod nią. Od ciężaru i jego rozłożenia zależy bardzo dużo. Im rakieta jest cięższa tym uderzenia są mocniejsze, ale manewrowanie nią wymaga większej siły i bardziej obciąża stawy i mięśnie ręki. Podobnie jest z środkiem ciężkości: im bliżej ręki tym łatwiej rakietą manewrować, ale uderzenia są słabsze. Ciężar rakiety musimy dobrać do naszej siły, techniki gry i wytrzymałości. Najlepiej zaczynać od rakiet lekkich i wraz z poprawianiem techniki i siły wymieniać na cięższe. Dla mężczyzn na początek zaleca się rakiety ważące 130 - 140 gramów, dla kobiet 130 gramów.

wielkością i kształtem główki

Przeciętna wielkość główki rakiety do squasha to 475 - 520 cm2. Wiele modeli przeznaczonych głównie dla amatorów i początkujących graczy ma główkę większą, tzw. oversize, która ułatwia trafianie w piłkę. Mniejsza główka pozwala uzyskać większą precyzję uderzeń, ale wymaga większych umiejętności od gracza. Obecnie większość rakiet ma wydłużony trójkątny kształt główki z nieco spłaszczonym końcem. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej jest uderzyć piłkę przy ścianie.

stopniem przenoszenia drgań na rękę gracza

Jest to bardzo ważny element, który sprawdzić można jedynie odbijając piłki na korcie, dlatego namawiamy do wypróbowania rakiety przed jej zakupem. W dobrej rakiecie drgania powstające w czasie odbicia są tłumione i prawie nieodczuwane przez gracza. Drgania mają niekorzystny wpływ na stawy, i powodują szybsze męczenie się mięśni ręki, dlatego należy unikać rakiet, które nie mają systemów tłumienia drgań. Wielu graczy wpina w struny naciągu specjalne gumki mające na celu dodatkowe tłumienie drgań.

precyzją odbić i wielkością punktu centralnego

Parametry naciągu rakiety to kompromis między precyzją uderzenia, a jego siłą. Każdy naciąg posiada pole centralne (ang. sweet spot). Trafienie piłki tym polem powoduje przekazanie jej maksymalnej siły i kieruje piłkę precyzyjnie tam gdzie chce gracz. Im większe pole centralne tym siła przekazywana piłce i poziom precyzji uderzenia są mniejsze, ale prawdopodobieństwo poprawnego odbicia większe.

marką, producentem

Firmy produkujące rakiety do squasha najczęściej produkują także inny sprzęt sportowy (np. rakiety do tenisa, badmintona). W Polsce dostępne są rakiety firm: Babolat, Dunlop, Head, Karakal, Oliver, QM, Prince, ProKennex, Slazenger, Wilson. Każda z firm oferuje rakiety dla początkujących i zaawansowach graczy.

materiałem, z którego są wykonane

Najtańsze rakiety wykonane są najczęściej z aluminium, które jest bardzo trwałe - trudno taką rakietę złamać, można ją co najwyżej pogiąć. Niestety takie rakiety są dosyć ciężkie i trudno jest w nich wyeliminować drgania powstałe w momencie uderzania piłki. Droższe modele wykonane są w tych samych technologiach co rakiety tenisowe, czyli z włókien szklanych, węglowych, kevlaru, tytanu itp. Większość producentów uzbraja oferowane przez siebie modele w przeróżne "systemy": tłumiący drgania, poprawiający precyzję, zwiększający siłę uderzenia, itp. Zazwyczaj są to tylko marketingowe hasła i przy zakupie nie należy do nich przywiązywać zbyt dużej wagi.


Początkujący, amatorzy, profesjonaliści

rakiety dla początkujących

Są to najtańsze rakiety spotykane często w klubach jako te, które można wypożyczyć. Ponieważ najczęściej wykonane są z aluminium, są bardzo trwałe. Zazwyczaj mają powiększoną główkę, dzięki czemu osobie rozpoczynającej przygodę ze squash`em łatwiej jest trafić w piłkę. Jeśli masz ograniczony budżet, nie zamierzasz grać zbyt często, a nie chcesz wypożyczać rakiet w klubie, to jest typ rakiety dla ciebie.

rakiety dla amatorów

Jest to grupa rakiet idealna dla większości graczy, należy do niej bardzo dużo modeli w różnych cenach, każdy może znaleźć coś dla siebie. Ponieważ większość osób zaczynająca grać w squasha robi postępy bardzo szybko, już po kilku godzinach, rakieta dla początkujących zaczyna ich ograniczać. Dlatego warto jest kupić od razu dobrą rakietę amatorską.

rakiety dla profesjonalistów

Są to zdecydowanie najdroższe rakiety i każdy, kto ich używa ma swoją ulubioną firmę i model. Należy pamiętać, by przed kupnem takiej rakiety zastanowić się czy rzeczywiście gramy na wystarczającym poziomie by wykorzystać jej możliwości. Nadal zdarzają się gracze, którzy kupują rakiety kierując się ich ceną - wychodzą z założenia, że najdroższa rakieta musi być najlepsza i kupują ją nawet wcześniej nie testując. Oczywiście jeśli taką rakietą gra Ci się zdecydowanie najlepiej to trzeba ją kupić!

SQUASH.COM.PL squash
SQUASH.COM.PL squash
SQUASH.COM.PL squash zasady gry kluby
nick:
hasło: SQUASH.COM.PL squash
SQUASH.COM.PL squashSQUASH.COM.PL squash kluby zasady forum   wstąp do Klubu
SQUASH.COM.PL squashSQUASH.COM.PL squash kluby zasady forum   przypomnij hasło
SQUASH.COM.PL squash zasady pilki rakiety sklep kluby korty kort
SQUASH.COM.PL squash
 Kluby squash'a w Polsce
SQUASH.COM.PL squash SQUASH.COM.PL squash
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Lubuskie Wielkopolskie Kujawsko-Pomorskie Mazowieckie Dolnośląskie Opolskie Śląskie Małopolskie Podkarpackie Lubelskie Świętokrzyskie Łódzkie
4
3
8
5
6
2
1
4
2
3
squash
SQUASH.COM.PL squash
 Koszulki klubowe
SQUASH.COM.PL squash
Koszulka klubowa SQUASH.COM.PL
SQUASH.COM.PL squash
SQUASH.COM.PL squash
SQUASH.COM.PL squash
SQUASH.COM.PL squash SQUASH.COM.PL - RSS SQUASH.COM.PL squash kontakt SQUASH.COM.PL squash reklama © 2001-2020 squash.com.pl hosted by  melog.com
Serwisy partnerskie:SQUASH.COM.PL squashnieruchomościSQUASH.COM.PL squashrowerySQUASH.COM.PL squashsnowboardSQUASH.COM.PL squash