 |
Urazowość
Według statystyk, urazowość w tej dyscyplinie sportu wynosi między 3.7% a 4.7% wszystkich sportów co stanowi wartość relatywnie niską w stosunku do pozostałych sportów o tak wysokiej intensywności.
Do najczęściej spotykanych urazów zaliczyć można:- uraz ciała spowodowany uderzeniem piłeczką,
- uraz ciała spowodowany uderzeniem rakietą,
- przeciążenie stawu łokciowego (łokieć tenisisty),
- przeciążenie nadgarstka,
- przeciążenie stawów kolanowych,
- przeciążenie stawów skokowych,
- zwichnięcie,
- naciągnięcie ścięgna Achillesa.
Bardzo ważnym elementem gry jest rozgrzewka, o której nie może zapomnieć żaden zawodnik. Stopniowe zwiększanie jej intensywności przygotowuje organizm do wysiłku, co w dużym stopniu ogranicza ryzyko wystąpienia kontuzji. O rozgrzewce i ćwiczeniach przygotowujących do intensywnego wysiłku w następnym artykule.
W celu zapobiegnięcia kontuzjom, stosuje się szereg opasek
stabilizujących miejsca już bolące, bądź najbardziej narażone na zwichnięcia.
Najbardziej liczące się na świecie w produkcji sprzętu do tenisa lub squasha firmy, wprowadziły okulary ochronne, zadaniem których, jest zabezpieczenie okolic oczu przed uderzeniami piłeczką bądź rakietą. Okulary takie są już obowiązkowym wyposażeniem każdego gracza; bez nich nie można wziąć udziału w żadnym międzynarodowym turnieju. Należy pilnować czystości na korcie - brak piachu i śmieci mogących spowodować poślizgnięcie się. Ważne jest odpowiednie obuwie.
Gra posiada surowe przepisy, które wprowadzono w celu maksymalnej ochrony grających. I tak np. wykorzystanie przez grających słów LET i STROKE ma na celu ochronę zawodnika przed uderzeniem piłką bądź rakietą. Niestosowanie ich lub niebezpieczna gra są karane przez sędziów ostrzeżeniem bądź wykluczeniem z rywalizacji. Gra w swym rodowodzie posiada bardzo szlachetne tradycje: grali w nią gentlemani; dla nich najważniejsza była przyjemność z samej rywalizacji.
Powrót do Internetowej szkoły squasha
|
|