 |
Przeciwwskazania do uprawiania squasha
Ze względu na dynamiczny charakter tej gry istnieją grupy osób, którym nie zaleca się, a wręcz zabrania jej uprawiania. Do tych grup należą osoby z problemami układu sercowo-naczyniowego (np.: zakrzepica tętnicy wieńcowej), dużym poziomem cholesterolu LDL, dużym ciśnieniem krwi, cukrzycą i chorobami serca powstałymi w młodości, świeżym zawałem mięśnia sercowego, jawną niewydolnością układu krążenia, chorobą wieńcową, ciężkim zaburzeniem rytmu serca, tętniakiem aorty, zatorem tętnicy płucnej, zatorem układowym, zapaleniem zakrzepowym żył, ostrymi infekcjami, zwężeniem aorty znacznego stopnia.
Niewskazanym jest też, by grywały osoby z napadami duszności; wynika to też po części z faktu, że gra się w zamkniętym pomieszczeniu, często bez klimatyzacji , co znacznie utrudnia oddychanie.
Podwyższoną ostrożność winny zachować osoby z nawykowymi skręceniami stawów skokowych, po operacji kolan (łąkotki), problemami z Achillesem, chorobami kręgosłupa, zwiększonymi krzywiznami kręgosłupa(lordoza, kifoza, skolioza) itd.
W celu ochrony oczu przed uderzeniem piłeczką bądź rakietą, stosuje się okulary ochronne (Protective Eyewear). Ochraniacze takie muszą nosić tak osoby o dobrym wzroku jak i mające problemy np.: "leniwe oczy", zmiany w siatkówce lub będących po operacji oczu.
Specjaliści twierdzą, że grać mogą również kobiety w pierwszym okresie ciąży przy założeniu, że wartości tętna nie przekroczą 140 uderzeń na minutę; należy również unikać przegrzania organizmu powyżej 38.5°C. Oprócz tego szczególną ostrożność powinny zachować wszystkie osoby po urazach i operacjach przebytych w ostatnim czasie; w takich wypadkach pozwolenie na udział w grze wydaje lekarz, najlepiej sportowy.
Trenerzy zgodnie twierdzą, że osoby początkujące, po bardzo długiej bezczynności ruchowej (rekreacja) powinny zaczynać od bardzo lekkich treningów, ukierunkowanych na ogólny rozwój, poprawę kondycji by dopiero po takiej podstawie przejść do gry właściwej. Niewystarczające przygotowanie organizmu do tak intensywnego wysiłku może zakończyć się nieszczęśliwym urazem mięśni, ścięgien, stawów.
Powrót do Internetowej szkoły squasha
|
|